Randevu Formu

Bach Çiçekleri Terapisi

Bach Çiçekleri Terapisi

Bach Çiçekleri Nedir?
Bach Çiçekleri, hayatımızda karşılaştığımız problemleri çözmek için ihtiyaç anında kolayca kullanabileceğimiz doğal bir destektir. Bach Çiçek Terapisi olarak adlandırılan sistemde amacımız; olumsuz bazı duygusal düşünceleri olumlu yöne dönüştürmek, kişiyi olumsuz davranışlarından uzaklaştırmak, bireysel telkin gücümüzü teşvik etmek ve desteklemektir. Ruh halimiz dengelendiğinde, organik rahatsızlıklar da iyileşir. Bach Çiçek Terapisinin olumlu sonuçları, yapılan binlerce uygulamada defalarca doğrulanmıştır.

Bach Çiçekleri Terapisinde kullanılan 38 adet bitki vardır. Danışanın, Bach Çiçekleri ile ilgili olarak verdiği anamnez sonucunda ilk görüşme yapılır. Görüşmede kişinin işine yarayacağı düşünülen uygun Bach Çiçeği/Çiçekleri seçilir. Sonrasında yetkili doktorumuz Duygu Şen tarafından kişinin ihtiyacına göre kişiye özel olarak Bach Çiçekleri Remedi’sini hazırlar.

Kullandığımız Alanlar
1. Kendi kararlarından şüphe etme, kararsızlık

2. Geçmişte yaşadığımız hayal kırıklıkları ve başarısızlıklar

3. Çaresiz hissetme, umudunu yitirme

4. Özgüven eksikliği 

5. Enerjini azaldığı durumlar

6. Tahammülsüzlük durumları

7. Dikkat eksikliği, ders çalışırken veya işte dikkatini toparlayamama

8. Menopoz ve andropoz durumlarının yarattığı sıkıntılar

9. Takıntılar, tırnak yeme durumları

10. Mükemmelliyetçi kişilik yapısı

11. Panik durumları

12. Nedeni belli olan ya da olmayan korkular, fobiler

13. Hayır diyememe

Bach Çiçekleri kürleri, ilaç değil, bazı bitkilerin “homeopatik” kürleridir. Yani aslında o bitkinin fiziksel yapısını değil de “enerjisini” kullanıyoruz. Amacımız; o ruhsal durum için tanımlı çiçeklerin frekans paternini kullanarak, kişinin enerjisinde değişim yaratabilmek, uygulamalar sonrasında sağlıklı duygu durumumuza geri dönmeyi sağlayabilmektir.

Bach Çiçeklerinin Tarihçesi
1886 yılında doğmuş olan Dr. Edward Bach, Homeopati kuramından ilham alarak tamamlayıcı tıp yöntemleri üzerine çalışmış ve kendi adını da verdiği Bach Çiçekleri kürlerini bulmuştur. İlk olarak Birmingham’da, sonralarda ise Colloge Üniversitesi Hastanesi’nde tıp eğitimi almıştır. Aslen bakteriyolog ve patolog olan Dr. Bach, diplomasını 1912 yılında almaya hak kazanmıştır. Uygulamaya ismini veren Edward Bach 1930 yılından itibaren kendini doğada bulunan şifalı bitkileri aramaya adamıştır. 1936 yılına kadar, bugün Bach çiçekleri olarak tanıdığımız 38 çiçeği araştırıp tespit etmiş ve bazı bitkilerin (özellikle çiçeklerin) kişideki bazı negatif duygusal özellikleri azaltıp pozitif özellikleri arttırdığını keşfetmiştir.

Bach Çiçek Terapisi, Antalya Manavgat'ta bulunan kliniğimizde Doktorumuz Duygu Şen tarafından gerçekleştirilmektedir.