Randevu Formu

Çocuklarda Beslenme

Çocuklarda Beslenme

Okul çağı dönemi; fizyolojik, psikolojik ve sosyal gelişimin hızlı olduğu bir dönemdir. Bu dönemde yaşam boyu devam edebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu düşünüldüğünde çocuk ve gençlere sağlıklı beslenme ve yaşam biçimi alışkanlığının kazandırılması, sağlıklı yaşam bilincinin yerleştirilmesi ve yetişkinlik dönemi hastalıklarının önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Besin ögelerinin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme etkilenmekte ve sağlık bozulmaktadır.

Aşırı enerji alımı ve fiziksel aktivite azlığı obeziteye yol açar. Aşırı enerji (kalori) alımının azaltılması için şeker, yağ ve tuz içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Fiziksel aktivite çocuklarda her gün 1 saat olmalıdır ve çocukların televizyon, bilgisayar, tablet, telefon vb. için harcadıkları zaman sınırlandırılmalıdır. Bu konuda en büyük görev anne babalara düşmektedir. Sağlıklı beslenme bilincinin oluşturulması, abur cuburdan çocukların olabildiğince uzak tutulması, yaşı ilerleyen çocuklara etiket okuma alışkanlığının kazandırılması oldukça mühimdir.

Kliniğimizde Beslenme ve Diyet Uzmanımız tarafından çocukların ihtiyaçları ve okul durumları göz önünde bulundurularak uygun beslenme programları düzenlenmektedir.