Randevu Formu

Kilo Alma-Verme-Koruma Programı

Kilo Alma-Verme-Koruma Programı

Kilo Verme 
Kilo vermenin sağlıklı ve bilimsel tek yolu beslenmeyle alınan ve aktiviteyle harcanan enerjinin kontrol edilebilmesidir. Gün içinde harcadığımız enerjiden fazlasını alırsak, bu fazla enerji vücutta yağ dokusu olarak depolanır. Bu da kilo almak demektir.


Kilo Alma
Kişiye özel beslenme programları ve eğitimlerinde olduğu gibi kilo almada zorluk yaşayan kişilerin öncelikle kan testi sonuçlarına bakılarak, kilo almalarına engel olabilecek değerler ele alınır. Kişinin günlük yaşamına uygun, sağlıksız besinler tüketerek (fazla yağlı, yoğun karbonhidrat kaynaklı vb.) kilo alamayacaklarını benimseterek doğru enerji kaynaklarını ve kalori değerini almaları sağlanır. Düzenli bir beslenme programıyla kişinin sağlıklı bir şekilde kilo alması hedeflenir.


Kilo Koruma
Kişinin toplamda harcadığı enerji başlıca 3 faktörden oluşur:

 

    -Bazal metabolizma hızı

    -Fiziksel aktivite

    -Besinlerin termik etkisi

     

     Bu 3 faktör toplanarak kişinin toplamda harcadığı kalori bulunur. Kilo koruma programında temel hedefimiz, alınan ve harcanan enerjinin eşitlenerek kişinin kilosunu sabit hale getirmektir. Dolayısıyla kilo koruma programı kilo verme programına göre daha esnektir.

Amaç kişinin verdiği kiloyu çok uzun yıllar koruyabilmesidir.